A turbós kémények a zárt égésterű, de nem kondenzációs kazánok kéményei. A turbós kazánok esetében az égéstermék ventilátor segítségével távozik a levegőbe, valamint az égés számára szükséges levegő beszívásában is a ventilátor segít. Noha a turbós rendszerű gázkazánok sokkal modernebb készülékek, mint a nyílt égésterű készülékek, a hozzájuk tartozó turbós kémények kialakítása 2016. július 1.-től csak a javítás és hiánypótlás esetén engedélyezett.
A kondenzációs és turbós kéményeket gyakran együtt emlegetik, hiszen nagyon hasonlóak. Mégis van pár különbség, amire a választáskor oda kell figyelni.
A turbós kémény a kondenzációshoz hasonlóan ott alkalmazható, ahol a kazánból egy ventilátor fújja ki az égésterméket. Azonban az ilyen kéményekben a füstgáz hőmérséklete sokkal magasabb, mint a kondenzációs kazánhoz csatlakoztatott kéményekben. A túlnyomás itt is magas, és bár kevesebb kondenzvíz keletkezik, de az elvezetésről itt is gondoskodni kell, ha szeretné elkerülni a kazán vagy a fal beázását és az ebből fakadó egyéb problémákat. Erre hívja fel a fűtésszerelő figyelmét a kivitelezés során!
A turbós kazán jellemzői:
• Meghibásodhat a kazán ventilátor
• A szükségesnél magasabb lesz a gázfogyasztás
• Kazán nem megfelelő működése (belobban, durran…)
• CO mérgezés
• Kéménybélelés esetén a tégla kémény állagromlása
• Átázás falon, plafonon
• Nem kap kéményseprő szakvéleményt
• Rövid élettartam
A turbós kémény készülhet alumíniumból, saválló acélból vagy FuranFlex-ből (speciális műgyanta alapú cső).
Koncentrikus rendszerű turbós kémény
Más néven koaxiális turbó kémény vagy cső a csőben rendszer, mely egy külső, valamint egy belső, kisebb átmérőjű csőből áll. A koncentrikus rendszerű turbós kémény kiépítése esetén nincs szükség külön, a levegő beáramlását biztosító cső kiépítésére. Általában 60/100 vagy 80/125 mm rendszerű kémények, amelyeknél van egy 60 vagy 80 cm átmérőjű belső cső. Ezt körbeveszi egy másik cső, ami 100 vagy 125 mm átmérőjű. A turbós kémény belső csövén távozik a turbós kazán füstgáza, a két cső között pedig szívja be a kazán az égéshez szükséges levegőt (tetőn kívülről). A rendszer kifejezett előnye, hogy igen praktikus és helytakarékos megoldás, azonban főleg rövidebb kémények esetén ajánlott.
Osztott rendszerű turbós kémény
Más néven szétválasztott kéményrendszer, amely esetében a bélelt kémény csupán az égéstermék kijuttatásáért felelős. Általában 80/80 mm rendszer, amelynél a kazánból két cső vezet ki. Az egyik cső a füstgáz elvezetésére szolgál, míg a másik cső az égéshez szükséges levegőt biztosítja. A füstgáz elvezető csövet a tető fölé kell vezetni, a levegő beszívását biztosító csövet pedig ki kell vezetni kültérbe. A rendszer előnye, hogy mivel a levegő kazánig tartó útja rövidebb, a rendszer kevesebb energiát használ.
Fontos megjegyezni, hogy a koncentrikus vagy osztott rendszerű kémények kiépítése minden esetben a helyi adottságoktól, valamint a hő- és áramlástechnikai méretezéstől függ.
Noha a kondenzációs kazánok esetében sokkal több kondenzvízre kell számítani, a turbós kémények esetében is ügyelni kell a kondenzátum gondos elvezetésére. Éppen ezért a rendszer kiépítésekor minden esetben kondenzelvezető idomot is telepíteni kell, amely képes összegyűjteni és elvezetni a lefolyó kondenzvizet. Fontos tudni azonban, hogy az idom bekötése minden esetben a fűtésrendszer kivitelezését végző gépész munkájához tartozik.
A kondenzelvezető idomot mindig beszereljük, azonban annak csatornába (vagy tárolóba) történő bekötését a fűtésszerelő feladata elvégezni. Kérjük, hogy hívja fel erre a fűtésszerelő figyelmét, mert sajnos előfordul, hogy elfelejtik bekötni, s emiatt számos probléma adódhat!
Szeretne többet tudni a turbó kémény árairól? A kivitelezés költségeit minden esetben számos egyedi tényező befolyásolhatja, így többek között az is, hogy a kazán telepítési helye melyik helyiségben található, hányadik emeleten van az ingatlan vagy milyen típusú szerelt kéményre lehet szükség. Vegye fel velünk a kapcsolatot, és kérjen helyszíni felmérést!