A legtökéletesebb és leggyakrabban alkalmazott megoldás napjainkban gázfűtés esetén! Olvasson tovább és nézze meg miért!
Kondenzációs kéménynek nevezzük azokat a kéményeket, amelyeknél a füstgáz hőmérséklet alacsony, és a kazánból egy ventilátor fújja ki az égésterméket. Ezekben a kéményekben túlnyomás van, nagyon sok kondenzvíz keletkezik, emiatt nagyon fontos a pontos illesztés és a megfelelő kémény átmérő, típus megválasztása.
Kondenzációs kéményekre korszerű kondenzációs kazánok telepítése esetén van szükség. A kondenzációs kazánok energiatakarékos megoldásnak számítanak, hiszen a kiáramló égéstermék hőjét is képesek hasznosítani, a technológia ugyanakkor megköveteli a speciális kondenzációs kémény kialakítását.
Mit is jelent a kondenzáció?
A kazánokból távozó füstgáz igen páradús, így a hagyományos gázkazánok meleg égésterméke valójában még rengeteg fel nem használt energiát tartalmaz. A kondenzációs kazánok a magas hőmérsékletű, páradús füstgáz hőjének kinyerésekor lehűtik az égésterméket, így a benne lévő nedvesség kicsapódik.
Éppen ezért fontos, hogy a kondenzációs kémények mindenképpen párazáró anyagból készüljenek, valamint képesek legyenek ellenállni a belsejükben történő vízkiválasztás hatásainak.
Kondenzációs kémény – az ideális megoldás
A kondenzációs kémények biztonságos, egyszerűen telepíthető kémények, amelyek telepítése különböző építészeti adottságok esetén is kivitelezhető. Fontos tudni, hogy a kondenzáció hatására az égéstermékből kiváló kondenzvíz igen savas, így a kondenzációs kéménynek is sav-, illetve korrózióálló anyagból kell készülnie. Erre sok esetben PPS műanyagot, saválló rozsdamentes acélt vagy éppen műgyanta alapú FuranFlex csövet használnak.
Kondenzációs kémények lakossági szinten
A kondenzációs kémények kialakításuknak köszönhetően hozzájárulnak a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, és annak garantálásához, hogy a füstgázok ne kerülhessenek a lakótérbe. Mivel a kondenzációs kazánok zárt égésterű rendszerek, az ilyen készülékek számára külön forrásból kell biztosítani az égéshez szükséges oxigént, valamint az égéstermékek elvezetését. Éppen ezért a kondenzációs kémények kettős csövű rendszert igényelnek. Erre a turbós kémények technológiájából már ismert módszerek alkalmazhatók (koncentrikus vagy osztott rendszerű kémény), azonban fontos kiemelni, hogy kondenzációs kémények esetében nem használhatók az alumínium turbócsövek.
Koncentrikus vagy más néven cső a csőben rendszer esetén a kondenzációs kémények általában 60/100 vagy 80/125 mm méretűek. Ez annyit jelent, hogy van egy belső cső, ami 60 vagy 80 mm átmérőjű, ezt veszi körbe egy másik cső, ami 100 vagy 125 mm méretű. A belső csövön távozik a kondenzációs kazán égésterméke, a két cső között pedig szívja be az égéshez szükséges levegőt (kültérből).
A legtöbb esetben 80/80 mm rendszer. A kazánból itt két cső jön ki, az egyik a füstgáz elvezetésére szolgál, a másik az égéshez szükséges levegő beszívására. A füstgáz elvezetésére szolgáló csövet a tető fölé kell vezetni. A levegő beszívására szolgáló csövet ki kell vezetni kültérbe.
Bár a fűtés hatékonyságának tekintetében mindkét megoldás egyaránt alkalmazható, ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy az adott ingatlan kialakítása nagyban meghatározhatja, melyik típus kivitelezése ajánlott vagy lehetséges. A pontos kéménytípust éppen ezért kizárólag előzetes hő- és áramlástechnikai méretezés után lehet meghatározni.
KONDENZÁCIÓS KÉMÉNYEK ESETÉBEN NAGYON SOK KONDENZVÍZ KELETKEZIK, AMINEK NAGY RÉSZE A KAZÁNON FOLYIK KERESZTÜL! HA A KÉMÉNYBE IS SZÜKSÉGES VOLT KONDENZELVEZETŐ IDOM, AKKOR ANNAK CSATORNÁBA KÖTÉSÉRE HÍVJA FEL A FŰTÉSSZERELŐ FIGYELMÉT, MERT NEM MINDIG KÖTIK BE, AMI HIBÁT, BEÁZÁST OKOZHAT!
Kondenzációs kazánjához kondenzációs kémény kialakítására van szüksége, és szeretne többet tudni szolgáltatásainkról? Esetleg szerelt kémény kialakítására is szüksége lehet? Vegye fel velünk a kapcsolatot, és kérjen személyes helyszíni felmérést!